Nabór na bezpłatne szkolenia dla Seniorów 60+

Zarząd Skarżyskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorczości i Innowacji zaprasza na bezpłatne szkolenia warsztatowe w ramach Projektu „Aktywni Seniorzy”, współfinansowanego ze środków Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Projekt „AKTYWI SENIORZY” będzie realizowany w okresie 1 maja – 31 grudnia 2016r.

W ramach projektu wsparciem zamierzamy objąć 120 osób. Będą to osoby powyżej 60 roku życia nieaktywne zawodowo, które nie mają alternatywy spędzania czasu wolnego w inny sposób niż w domu. Realizacja założonych celów odbędzie się poprzez szereg działań nakierowanych na aktywność fizyczną i kulturalną tj: zajęcia sportowe, samoobrony, taneczne i artystyczne.
 
DZIAŁANIA PROJEKTOWE

Warsztaty samoobrony - celem zajęć jest nauka samoobrony, aby poprzez opanowanie określonych sposobów zachowań jak nie stać się ofiarą przestępstwa (napadu). Kształcenie pozytywnych postaw wynikających z ćwiczeń samoobrony. Zajęcia te przewidziano na 20 godzin.

Warsztaty artystyczne mają na celu zachęcić uczestników do samodzielnego tworzenia wykonanych własnoręcznie „dzieł sztuki”, które będą spełniały funkcję użytkową: decoupage, curling, scrapbooking, tworzenie biżuterii, etc. Na zajęcia warsztatowe artystyczne przewidziano łącznie 30 godzin.

Warsztaty informatyczne - dzięki temu warsztatowi uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób efektywnie wyszukiwać informacji w internecie, jak założyć i korzystać z konta email. Poznają komunikatory pozwalające na prowadzenie rozmów z innymi osobami przez internet i jak wymieniać się informacjami z innymi. Nauczą się korzystać z bankowości elektronicznej dzięki czemu nie tylko zaoszczędzą pieniądze (internetowe konta bankowe są znacznie tańsze w utrzymaniu i korzystaniu), ale także czas. W projekcie zaplanowano 40 godzin.

Warsztaty fitness to ćwiczenia wzmacniające, które mają za zadanie poprawić funkcjonowanie i samopoczucie uczestników tych zajęć. W zależności od zapotrzebowania będą to zajęcia pilastes, aerobic, zumba etc. W ramach tego typu zajęć zaplanowano 40 godzin.

Warsztaty kulinarne. Gotowanie to wspaniały sposób na integrację i naukę czegoś pożytecznego, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Zajęcia te są przeznaczone dla tych którzy lubią gotować, smażyć, piec, pichcić, przygotowywać posiłki i przy tym dobrze się bawić. Zaplanowano 20 godzin.

Florystyka to doskonały sposób na wyrażanie swojej wrażliwości. Tworzenie pięknych kompozycji i dekoracji okolicznościowych. Poznawanie technik i zasad układania kwiatów, nabywanie wiedzy o stosowanych materiałach roślinnych i technicznych, Zaplanowano 30 godzin.

Konsultacje i spotkania tematyczne ze specjalistami z zakresu profilaktyki zdrowotnej, dietetykami, w tym z wykorzystaniem ziołolecznictwa, problemów zdrowotnych podeszłego wieku, promowania zdrowego trybu życia. W ramach projektu przewidziano 60 godzinnych spotkań o charakterze otwartym.

Warsztaty krawieckie kurs dla osób, które chciałyby opanować podstawy szycia na maszynie i stworzyć dla siebie coś niepowtarzalnego, jedynego i oryginalnego. Zapewniamy maszyny do szycia dla każdego uczestnika, nici, nożyce, papier do wykrojów. Uczestnicy pracują na swoich tkaninach. Grupa 20 osób, 30 godzin.

Warsztaty taneczne to nauka podstawowych kroków walca, tango czy samby. Uczestnicy tych warsztatów spędzą miło czas przy dźwiękach muzyki i w doborowym towarzystwie. Z jednej strony nabędą umiejętności podstaw tańca towarzyskiego, z drugiej strony tego typu zajęcia są doskonałą formą poprawy kondycji i sprawności ruchowej. Przewidujemy 40 godzin warsztatów tanecznych z instruktorem.

Koordynatorem projektu „Aktywni Seniorzy” jest Monika Pogodzińska Nr telefonu 503442618
Biuro Stowarzyszenia: pl. Floriański 1 pok. 322, 26-110 Skarżysko-Kamienna.

© SSPiI 2010-2016